Jakie ściany?

Podstawowe zadanie ścian budynku to oczywiście fakt ogrodzenia nas i zabezpieczenia przed niesprzyjającymi warunkami panującymi w przyrodzie. Stworzenie odpowiedniego rodzaju bariery pozwala nam na poczucie się bezpiecznym i uzyskanie nieco prywatności naszego życia. Ściany powinny także zapewniać każdemu użytkownikowi budynku ciepło i odpowiedniego rodzaju komfort akustyczny. Powinny one chronić a zarazem nie pozwalać na wydostawanie się z wnętrza budynku zgromadzonego w nim ciepła.

Ściany zewnętrzne mogą być zarówno jedno jak i dwuwarstwowego rodzaju. Jest to rodzaj elementu każdego budynku, który powinien być odpowiednio mocny i wytrzymały a zarazem być w stanie zapewnić jak najbardziej odpowiedni mikroklimat, który zapanuje w świeżo wybudowanym budynku. Celem właściwego postawienia ścian budynku mamy możliwość wykorzystania kilku rożnego rodzaju materiałów budowlanych. Jednym z nich, chyba najbardziej znanym są pustaki oraz cegły ceramiczne, jest to jeden z najstarszych materiałów budowlanych dostępnych w dalszym ciągu na tym rynku.

Wykonywany on jest poprzez wypalanie gliny lub iłu z domieszką wody i piasku. Są to materiały o różnej klasie odporności. Inna grupą materiałów używaną w budownictwie są bloczki z betonu komórkowego, są one w miarę ciepłym i lekkim materiałem budowlanym, zazwyczaj są bloczkami o rożnej gęstości własnej. Kolejnym materiałem są pustaki keramzytobetonowe i pustaki z ceramiki poryzowanej.

Pustaki poryzowane wykonywane są w podobny sposób, co tradycyjnego rodzaju pustaki, czyli poprzez właściwe wypalenie gliny. Różnica polega na dodaniu do składu materiałowego wytwarzanego produktu trocin, lub maczki drzewnej, która to w wyniku wysokiej temperatury ulega wypaleniu pozostawiając po sobie drobne pory powietrza.
Copyright © 2011 budownictwo.